Kuruzslás ellenes törvény.

 • kuruzslók figyelem, a terület szabályozva van ! BÁRMILYEN pszichoterápia (ld. verbális terápia, lent) szakvégzettség nélküli alkalmazása egy pszichés betegség esetében szabadságvesztés büntetéssel jár!
 • Az OGy. előtt lévő T/8018. sz. törvényjavaslat alapján, amelyet várhatóan a következő héten fogadnak el, már biztosnak látszik, hogy – bűncselekmény (vétség) miatt – 2020. február közepétől max. 1 éves szabadságvesztés büntetés fenyeget bárkit, aki ellenszolgáltatásért vagy rendszeresen az egészségügyi szakképesítéshez kötött pszichoterápiás gyakorlat körébe tartozó tevékenységet jogosulatlanul fejt ki. Vagyis mindenkit, aki nem orvos vagy klinikai szakpszichológus, mondja az indokolás, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 103. § (1) bekezdésére utalva.
 • Utóbbi szerint: „(1) A pszichoterápia többféle módszeren alapuló, tudományosan megalapozott, a pszichés és pszichoszomatikus zavarok esetén alkalmazott, egyéni vagy csoportos formában, több, meghatározott időtartamú ülésben történő terápiás eljárás, amelyet a pszichoterápiás eljárások végzésére képesítéssel rendelkező szakorvos vagy klinikai szakpszichológus végezhet önállóan.”
 • A 60/2003. (X.20.) ESZCSM rendelet szerinti „Pszichoterápia definíció: (a szakmai minimumfeltéteknél): • A pszichoterápia olyan segítő, gyógyító beavatkozás a pszichés betegségek kezelésében, amely:
 • – verbális vagy nonverbális kölcsönhatás révén hoz létre változásokat az élményfeldolgozásban és a magatartásban.
 • – Sajátos kapcsolat, amely sűríti és céltudatosan használja az interperszonális kapcsolat hatótényezőit
 • – és meghatározott keretek között működik, zárt lélektani térben.
 • – Alapja az empátia, feltétel nélküli elfogadás és kongruencia.
 • A fentiek alapján börtönbe (fogházba) mehet mindenki, aki pl.
 • 1. ugyan az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítés megszerzéséről szóló 22/2012. (IX. 14.) EMMI rendelet alapján pszichoterápiás szakképesítést szerzett, de nem orvos és nem klinikai szakpszichológus. vagyis: (i) fogszakorvos pszichoterapeuta, aki pszichoterápia ráépített szakképesítést szerzett; (ii) szakpszichológus, aki pszichoterápia ráépített szakképesítést szerzett, de nem klinikai szakpszichológus, (hanem neuropszichológiai szakpszichológus, alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus);
 • 2. szakpszichológus, de nem szerzett egészségügyi szakképzés keretében pszichoterápiás képzettséget, (pl. pedagógiai szakpszichológus, tanácsadó szakpszichológus, munka- és szervezet szakpszichológus, szexuálpszichológiai szakpszichológus);
 • 3. pszichológus, egészségpszichológus, viselkedéselemző, de az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítés megszerzéséről szóló 22/2012. (IX. 14.) EMMI rendelet alapján nem szerzett pszichoterápiás szakképesítést.
 • Az előző 1 – 3. pontokban említettek számára tehát 60 nap múlva bármiféle pszichoterápia alkalmazása egy pszichés betegség esetében szabadságvesztés büntetéssel járhat, ha a büntető bíróság (egy feljelentés és az azt követő büntetőeljárás alapján történt vádemelést követően megállapítja, hogy elkövették a kuruzslást, mert pszichoterápiát alkalmaztak… A pácienseket küldjék tovább a klinikai szakpszichológushoz illetve a szakorvoshoz !

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: